05 / 2024   
PoÚtStČtSoNe
   12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031    

Dnes má svátek Valdemar,
zítra slaví Vilém
Bezztrátové otáčení fotografií

Program JPEG Lossless Rotator

Pro otáčení fotek a obrázků bez ztráty kvality (komprese) se dá využít jednoduchý freeware program JPEG Lossless Rotator, který je dokonce česky.

Proč raději zachování kvality obrázku? Komprese sice sníží velikost souboru, ale zároveň i informace o každém pixelu, což poznáte, když si takto komprimovaný obrázek budete zvětšovat.

Pokud nepotřebujete zachovávat kvalitu fotografie, postačí vám aplikace, které otáčejí fotografie třeba i hromadně. Zdejší miničlánek popisuje základní funkci programu, který umí otočit fotku se zachováním kvality.Po nainstalování spusťe aplikaci ikonou na ploše. Objeví se okno programu s prázdným obsahem.
Pokud nemáte nastavenou češtinu, nahoře v nabídce Options (Možnosti) si ji vyberte
Zvolte si složku, ve které chcete obrázky otáčet kliknutím na Procházet. Po vybrání se zobrazí náhledy fotografií.
Pak už jednoduše vyberte obrázek k otáčení a buď za pomoci pravého tlačítka myši na obrázku otevřete nabídku a nebo pomocí klávesových zkratek obrázek otočte dle potřeby.
Zkratky jsou jednoduše dle anglických slov, tedy Doleva (L), Doprava (R), Vzhůru nohama (U). Můžete obrázek i překlápět horizontálně či vertikálně.

Program neumí otáčet hromadně více obrázků dle výběru (pokud nejsou vedle sebe, pak je stačí všechny označit myší nebo se shiftem klasicky jako ikony ve window). Pokud tedy máte sem tam mezi fotkami nějakou, kterou potřebujete otočit, budete muset klikat jednu po druhé.
© 2011-2013, ARTEGA, o.s.

Diplomy, fonty a hry zdarma ke stažení - Katalog nekomerčních odkazů s pedagogickou tématikou

Epřehledy - Rychlý přehled v nejrůznějších oborech - ITBlogček - Rady a návody pro počítačové všeználky