04 / 2024   
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930          

Dnes má svátek Vojtěch,
zítra slaví Jiří
Šifrování dat - Truecrypt

Truecrypt

verze 7.0a

POZOR, Truecrypt byl v roce 2014 ukončen, můžeme pouze spekulovat proč (nejvěrohodnější vysvětlení je nátlak NSA či FBI na to, aby Truecrypt vložil zadní vrátka do svého programu). Nicméně jeho staré verze žijí dál, co jednou na internetu bylo, už se z něj jen tak nesmaže. Takže pokud se vyhnete používání nejnovější verze 7.2 (a vyšší) a zároveň nebudete používat špionážní operační systémy typu Windows 7, Windows 8 a cokoliv vyššího, můžete pokračovat v návodu na program Truecrypt, tehdy nejbezpečnějšímu a oficiálně stále neprolomenému nástroji na šifrování dat. Celkem hezky o podivném konci projektu píší zde.

Možná používáte jiné dostupnější schovávání vašich drahocenných dat třeba skrze windows možnosti. Co takhle zkusit freeware program Truecrypt? Ten je zajímavý tím, že vytváří tzv. kontejnery, ve kterých jsou zašifrována vaše data a k těmto kontejnerům vám po zadání správného hesla dovolí přistupovat stejně jako přistupujete na flashku či dvd - skrze novou jednotku v počítači, se kterou můžete pracovat stejně dobře jako s flashkou - mazat, kopírovat, vytvářet složky i soubory...

Truecrypt umí i další machrovinky, jako například zašifrovat celou partition na disku nebo i systémovou partition. V tomto článku se nicméně budeme věnovat základnímu ovládání programu s vytvořením souborového kontejneru.Počeštění programu

Čeština se dá stáhnout skrze menu v programu, které vás navede na webovou stránku. Klikněte na Settings, pak na language.


Otevře se okno s výběrem jazyka. Češtinu mít zřejme nebudete, proto klikněte dole na odkaz Download language pack . V prohlížeči se otevře webová stránka, kde si stáhnete soubor s češtinou.
Stažený soubor rozbalte do místa, kam jste Truecrypt nainstalovali, většinou do C:\Program Files\Truecrypt. Zopakováním nabídky Settings - language se vám vedle English konečně objeví i funkční čeština a program bude vypadat pro někoho o poznání příjemněji.
Přejít na další kapitolu - Vytvoření šifrovaného svazku (kontejneru)
© 2011-2013, ARTEGA, o.s.

Diplomy, fonty a hry zdarma ke stažení - Katalog nekomerčních odkazů s pedagogickou tématikou

Epřehledy - Rychlý přehled v nejrůznějších oborech - ITBlogček - Rady a návody pro počítačové všeználky