04 / 2024   
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930          

Dnes má svátek Evženie,
zítra slaví Vojtěch
Teploty v počítači, rychlost větráčků a stav disku

Program SpeedFan

Pro zjištění teplot z čidel počítače a z pevných disků , stejně jako pro zjištění S.M.A.R.T. disku, slouží freeware program Speedfan, který umí zobrazit mimo jiné i spoustu dalších věcí. Monitorování teplot je vhodné především proto, že při vyšších teplotách se výrazně zkracuje životnost dílů v počítači. Hodně na teploty trpí také přenosné počítače, takže i já časem musel zkoumat, jak vyřešit přehřívání notebooku.

Teploty a otáčky větráčkůPo nainstalování spusťe aplikaci ikonou na ploše. Po chvilce načítání se objeví okno programu, hned na úvod v něm uvidíte základní informace o teplotách, rychlosti větráčků nebo voltáži.
Na první pohled možná nepoznáte, která teplota k čemu patří. Nejvyšší teplota by teoreticky měla patřit procesoru, teplota s názvy HD jsou teploty disků. Disky by obecně neměly překračovat 55 stupňů.

Kliknutím na tlačítko Configure otevřete detailnější informace o čidlech.
Kliknutím na konkrétní čidlo máte možnost si jej vybrat pro zobrazení teploty na systémové liště (vedle hodin), i když tak můžete učinit jen pro jednu teplotu. Stačí dole zatrhnout položku Show in tray nebo teplotu logovat, tedy zaznamenávat, kliknutím na položku Logged.Zdraví pevného disku aneb pohled do S.M.A.R.T

Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology (S.M.A.R.T.) je v informatice monitorovací systém pro pevné disky. Firmware sleduje uvnitř pevného disku během provozu různé parametry, které je možné přenést do počítače. Pomocí zjištěných údajů můžete včas předvídat selhání disku a uložená data zálohovat. Systém S.M.A.R.T. definuje hlavně způsob komunikace disku s počítačem, takže jednotlivé implementace se u různých výrobců liší. (Více o této technologii na Wikipedii ).

Pro zjištění S.M.A.R.T. stavu vašeho disku klikněte v programu na stejnojmennou záložku. Poté budete muset v horním rozbalovacím menu vybrat disk (Logicky tedy při více disků můžete zjistit stav každého z nich, ačkoliv Speedfan v některých případech stavy nevidí, např. některé USB externích disky nebo disky na přídavných řadičích.)
Asi nejdůležitější zde bude položka Reallocated Sector Count, která hlásí počet poškozených (a vyřazených) sektorů disku. Pokud je nějaký zvlášť vysoký nebo každým týdnem přibývá, nepovažoval bych disk za bezpečný pro uchování dat. Stejně tak položka Current Pending Sector či Reallocated Event Count zobrazuje zjednodušeně řečeno podezřelé sektory, které se brzy mohou stát poškozenými.

Je třeba mít na paměti, že S.M.A.R.T. ukládá data v hexadecimální soustavě, tzn. že hodnota 000000021 neznamená 21 poškozených sektorů, ale 16*2+1*1= 33.

Dole lze vidět takové malé Bar grafy: Fitness (stav disku) a Performance (výkon). Je to čistě odhadovaný stav disku, který je počítán z různých S.M.A.R.T. hodnot. Protože nicméně výrobci nastavují varující hodnoty pro každé parametry různě a navíc některé značky si zapisují chyby čtení neustále (a tím shazují výsledek výkonu), jiné snad i vůbec, nejsou tyto grafy až tak důležité.

Snad jen jedna informace, jakmile určitá S.M.A.R.T hodnota dosáhne hranice, kterou výrobce nastavil jako kritickou, začne se disk i při startu počítače (záleží ovšem na nastavení PC) hlásit jako vadný. V takovém případě už je však většinou na záchranu dat pozdě.

Kromě podezřelých a vadných sektorů, chyb čtení a podobných vylekávajících hodnot se ze S.M.A.R.T. můžete dovědět i údaje jako kolik hodin provozu už má disk za sebou nebo kolikrát byl vypnut a zapnut.Přehledná tabulka všech možných informací

V novějších verzích programu už je k dispozici i záložka Exotics, kde máte pohromadě vše, co může Speedfan zjistit o stavech a hodnotách vašeho PC.


Další funkce

Speedfan umí teoreticky i další funkce jako třeba nastavení otáček větráčků či MHz sběrnice, pokud je ovšem deska Speedfanem podporována. Já jej nicméně využívám jen k rychlému zjištění teplot a stavu disku.


© 2011-2013, ARTEGA, o.s.

Diplomy, fonty a hry zdarma ke stažení - Katalog nekomerčních odkazů s pedagogickou tématikou

Epřehledy - Rychlý přehled v nejrůznějších oborech - ITBlogček - Rady a návody pro počítačové všeználky